טיפול בעזרת כלבים

התפיסה הטיפולית

האפשרות להגיע למערכת יחסים בריאה ואינטימית עם הכלב, הופכת אותו לשותף יעיל לעבודת הסיוע והשיקום. עבודת טיפול בעזרת כלבים מתמקדת ביצירת מחויבות הדדית בין האדם לכלב אשר משמש כשותף חינוכי וטיפולי שבעזרתו ניתן לחדור למחוזות חבויים בנפשו של המטופל.

מהות הטיפול

אצלנו ב'מדברים עם כלבים', סיוע ושיקום בעזרת כלבים מיועד לאנשים בעלי צרכים מיוחדים מסוגים שונים ולבעלי לקויות שכליות, נפשיות ומוטוריות. כלבנות טיפולית זו, מאפשרת מרחב טיפולי של אהבה וחיבה ללא תנאי וללא שיפוט.

טיפול בעזרת כלבים כולל תכניות התערבות הנבנות על ידי צוות 'מדברים עם כלבים', שכוללות בין השאר טיפול רגשי בעזרת כלבים, טיפול בפחד מכלבים ותרפיה בעזרת כלבים. התכניות משלבות את הכלב במרחב הטיפולי ומותאמות לכל אוכלוסיה בהתאם למאפייניה הייחודיים. הקרבה לכלב והעבודה עמו, תורמות לעיצוב אופיו ואישיותו של האדם, משפרות רבדים שונים בבריאותו הפיזית והנפשית, בעיצוב אופיו ואישיותו, והופכות אותו ממטופל למטפל וממקבל לנותן.

כלבנות טיפולית הינה בחלקה פרטנית ובחלקה בקבוצות קטנות ובינוניות.
המשולש הטיפולי כולל את המטופל, את הכלב ואת איש הצוות ובבסיס הקשר נמצאת האהבה והאמון הנרכשים בין השלושה. תפקיד איש הצוות להוביל ולהנחות, אולם לעיתים תכופות אלו דווקא הכלבים או המטופלים עצמם שמכתיבים את אופי וקצב הטיפול.

טיפול בעזרת כלבים - אוכלוסיות היעד

מוגבלויות שכליות הוא מושג רחב, המכיל בתוכו הגדרות שונות של דיירים ומטופלים וביניהן פיגור שכלי והפרעת התפתחות מוכללת (PDD).
במסגרת הפעילויות טיפול בעזרת כלבים שלנו, צוות 'מדברים עם כלבים' מגיע למוסדות בהם מתגוררים דיירים המאובחנים כלוקים בהפרעות שונות וברמות שונות של מוגבלויות.

מהמאמרים שלנו:

במפגשים הראשונים עם הדיירים, הצוות שלנו עורך איבחון מקצועי להערכת רמת התפקוד הכללית של המטופלים ואת רמת התפקוד שלהם מול כלבים, מרכיב את הקבוצות השונות לפעילויות הכלבנות הטיפולית ומתאים את הטיפול הנכון לכל מטופל בהתאם לצרכיו הייחודיים, כגון: סיוע טיפולי בעזרת כלבים, טיפול בעזרת כלבים, טיפול בפחד מכלבים, תרפיה בעזרת כלבים ועוד.
טיפול בעזרת כלבים
אנשי הצוות המסורים שלנו מקיימים פעילויות טיפול בעזרת כלבים במגוון מוסדות מובילים:
כפר עידוד
מערך דיור גל
מעון שקמה (רעננה)
מעון בית גיל-עד
אקי"ם חדרה
מרכז בראשית (שער מנשה)
רשת מעונות אתגר
נווה נטוע
בית ספר גל אור
בי"ח פסיכיאטרי טירת הכרמל
וכן מול לשכות הרווחה בערים חדרה ונתניה